Zakład Aktywności Zawodowej

 
 
 

     

Na terenie naszej gminy powstało dość szczególne, nowe miejsce pracy - Zakład Aktywności Zawodowej. Rozmawiam dzisiaj z jego kierownikiem Bronisławem Dobrowolskim.

 - Skąd się wzięła idea powstania takiej placówki?

- Głównym pomysłodawcą była  Wiceprzewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rymanowie pani Barbara Famielec. Mija właśnie pięć lat, gdy w Rymanowie powstała pierwsza placówka zajmująca się rehabilitacją osób niepełnosprawnych - „Warsztat Terapii Zajęciowej”. Po roku pojawił się  pomysł aby powołać do życia Zakład Aktywności Zawodowej, jako kolejny etap rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Na bazie pierwszego, który powstał w Stargardzie Szczecińskim, jako wzorcowy.

  - Jaki jest główny cel waszego Zakładu?

- Głównym celem jest rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Mówiąc inaczej rehabilitacja tych osób musi przebiegać wieloetapowo:

a)       Po pierwsze- rehabilitacja społeczna - powrót do życia wśród społeczności lokalnej.

b)       Po drugie - rehabilitacja zawodowa - wiele potrafimy zdziałać - trzeba tylko trochę nam pomóc.

Rozporządzenie Ministra pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 stycznia 2000r. „W sprawie Zakładów Aktywności Zawodowej” dało podstawy do powstania tej placówki.

 - Jak widać z tego od pomysłu do realizacji była długa droga?

- Tak, droga była długa i wcale nie łatwa. Musieliśmy dość szczegółowo opracować projekt tej idei. Otrzymaliśmy najpierw inne miejsce na lokalizację Zakładu, ale to nie wypaliło. Dopiero końcem jesieni 2001r. od burmistrza p. Wojciecha Farbańca otrzymaliśmy pomysł, że można wykorzystać na ten cel budynki PCK w Rymanowie Zdroju. Po ich obejrzeniu zapadła decyzja, że warto spróbować. Opracowaliśmy drugi wniosek (prace trwały prawie rok). W jesieni ubiegłego roku uzyskaliśmy akceptację i zapewnienie, że dostaniemy środki na realizację projektu.

 - Kiedy rozpoczęliście pierwsze prace?

- Prace remontowe rozpoczęły się zaraz w jesieni. Urzędu Marszałkowski przekazał nam fundusze na remont i adaptacje pomieszczeń do potrzeb niepełnosprawnych. Od 16 grudnia 2003r. oficjalnie istnieje ZAZ.

 - Proszę powiedzieć coś bliżej o samym Zakładzie.

- Jak już wspominałem wcześniej głównym celem jest rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych. Odbywa się ona w trzech sekcjach: ogrodniczej, stolarskiej i hotelowej. Oprócz rehabilitacji zawodowej, każdy z naszych podopiecznych ma indywidualny plan rehabilitacji ruchowej, pracuje z nimi wykwalifikowana kadra. Obecnie zatrudniamy 28 osób niepełnosprawnych z którymi współpracuje 11 osób kadry (obsługa administracyjna, pielęgniarka, rehabilitant i instruktorzy zawodu). Pracujący w ZAZ-ie  niepełnosprawni otrzymują wynagrodzenie za wykonywaną pracę.

- Co produkujecie, gdzie można kupić wasze wyroby?

- W tej chwili pełną parą ruszyła produkcja kwiatów rabatowych. Posiadamy nowoczesny tunel foliowy oraz wyselekcjonowany materiał roślinny. Już niedługo wystąpimy z ofertą sprzedaży kwiatów rabatowych do wystroju ogródków, balkonów i rabat. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą ofertą. W późniejszym okresie chcemy rozszerzyć ofertę o iglaki i rośliny wykorzystywane do suchych  kompozycji. Sekcja stolarska wytwarza budki lęgowe dla Lasów Państwowych oraz składa podzespoły dla kilku dużych firm.

 - Rozumiem, ze można będzie kupić u was kwiaty również indywidualnie?

- Tak, będziemy oferować duży wybór kwiatów tu na miejscu, ale chcemy również prowadzić sprzedaż na terenie gminy i nie tylko. Mamy nadzieję, ze efekty naszej pracy można będzie podziwiać na rabatach w Rymanowie i Rymanowie Zdroju. Prowadzimy normalną działalność gospodarczą, musimy się utrzymać z tego co wypracujemy oraz z funduszy przekazywanych przez PFRON. Ale nie można zapominać, że pomagamy w ten sposób ludziom niepełnosprawnym, ten zakład powstał z myślą o nich, a nie z myślą o zarabianiu pieniędzy.

- Jakie macie plany na przyszłość?

- Trwają intensywne prace nad tworzeniem sekcji hotelarskiej, bazującej na doświadczeniu istniejącego tu wcześniej ośrodka PCK. Po dużym remoncie budynków, gdzie zmodernizowaliśmy cały system sanitarny i komunikacyjny, mamy obecnie bardzo dobrze wyposażony obiekt hotelowy, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dysponujemy miejscami noclegowymi dla ok. 45 osób (pokoje z pełnym węzłem sanitarnym) oraz nowocześnie wyposażoną kuchnią.

 - Kto będzie mógł korzystać z hotelu?

- Liczymy na zainteresowanie Kół naszego Stowarzyszenia, aby organizować tu turnusy rehabilitacyjne. Ale myślimy również o młodzieży szkolnej na tzw. „zielone szkoły”, klubach sportowych na obozy sportowe i oczywiście o klientach indywidualnych. Rymanów Zdrój jest doskonałym miejscem na odpoczynek, a nasz obiekt ma piękne położenie.

 - Czy myślicie o zatrudnianiu kolejnych osób niepełnosprawnych?

- Potrzeby w tej materii są ogromne, a niejednokrotnie to jedyna szansa dla tych ludzi na wyjście z domu, na zaistnienie w społeczeństwie, to szansa na większą samodzielność, Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej mogą oni być następnie zatrudniani na otwartym rynku pracy i zakładach pracy chronionej na zasadzie zatrudnienia wspomaganego. W miarę rozwoju chcielibyśmy objąć rehabilitacją zawodową większą liczbę osób. Chcę podkreślić na koniec, że nie byłoby tej placówki gdyby nie zaangażowanie Zarządu Koła, kadry zakładu i wielu życzliwych osób np.: p. Kazimierza Dąbrowskiego właściciela firmy ogrodniczej „Flora in Vitro” z Dębowca i wielu innych ludzi dobrej woli.

 - Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia dla waszego Zakładu.

- Dziękuję.

                                                                 rozmawiał: Dariusz Królicki